Z włosem czy pod włos?

Zmora panów, i koszmar senny pań. Jest to przypadłość równie straszna, co przysłowiowy „pierwszy siwy włos”. Wypadanie włosów ma wiele przyczyn, i niektóre z nich są ciężkie do rozpoznania na pierwszy rzut oka. A jak leczyć, jeśli się nie zna powodu występowania swojej dolegliwości? Może zapobieganie wypadaniu jest wyjściem – ale jakie działania będą najbardziej skuteczne? Czy możliwe jest odwrócenie skutków?

O włos od łysiny

Marzeniem każdej damy i ceniącego się pana jest bujna fryzura. Zależy nam na dobrej kondycji włosa, ponieważ świadczy to nie tylko o zdrowiu, ale i staranności jego posiadacza. Jeżeli włosy na głowie są piękne, lśniące i sprężyste, a do tego równo przystrzyżone, możemy mieć pewność, że nasz towarzysz (bądź towarzyszka), przykłada wielką wagę do tego, jak odbiera go społeczeństwo, oraz chce prezentować się jak najlepiej.

Swój wyrafinowany wizerunek chcemy podtrzymać jak najdłużej wszak: włosy są jedną z najcenniejszych ozdób. Włosy nie są nieśmiertelne. Mają krótki termin ważności, więc wypadają by mogły zastąpić je nowe, zdrowsze okazy. Jednak nie wszystkim jest to dane. Przyczyn skazujących nas na wypadanie włosów jest wiele. Możemy tę przypadłość „podpiąć” pod wiek, jednak coraz częściej można zauważyć, że wypadanie włosów bierze sobie na celownik ludzi młodych, którym ciężko zarzucić podeszłe lata. Winna może być wzbierająca na sile choroba cywilizacyjna- stres.Spięcia nerwowe w mózgu są zbyt silne dla cebulki włosowej – po kilku napięciowych dawkach, obumiera ona i wypada. Ale jest też wiele innych czynników, prostszych, które przyczyniają się do smutnych pożegnań z włosami.

Nie szukając daleko, jednym z nich jest nieprawidłowy styl życia. Palenie papierosów, nadmiar witaminy A w organizmie oraz niedożywienie (niedobór białka) osłabiają istniejące komórki włosowe i nie pozwalają na prawidłowy rozwój kolejnych. Wypadanie włosów „zawdzięczać” można również chorobom (np. niedoczynność tarczycy, trichotilomania czy wysoka gorączka) lub poszczególnym lekarstwom (środki antykoncepcyjne, lekarstwa np. na nadciśnienie, chemio- i radioterapia). Nadmiar włosów w garści może nas dopaść również w przypadku zmian hormonalnych (ciąża, choroba Hashimoto, menopauza) lub złej pielęgnacji (farbowanie, tapirowanie, silne preparaty stylizujące, fryzury napinające skórę).

Na ratunek fryzurze!

Chociaż bezbolesną, jedną z najdotkliwszych przypadłości jest właśnie wypadanie włosów leczenie jednak może być ogólnodostępne. Wielu rozpoczyna swoje leczenie od tego, co akurat ma pod ręką, czyli ziołowe szampony i płukanki lub własnoręcznie przygotowane maseczki. Nie są to pomysły nieuzasadnione: istnieje sporo zarejestrowanych przypadków, kiedy to domowe sposoby nie zawiodły i przyniosły ulgę posiadaczowi. Jednak nie można tej terapii nazwać 100%. Ma ona bardziej charakter zapobiegawczy, niż leczący. Czasami nawet zdarza się, że nieumiejętne dopasowanie składników do swoich potrzeb może jedynie pogorszyć naszą dotychczasową sytuację. Kolejną rzeczą po którą sięgamy są suplementy i profesjonalna pielęgnacja zewnętrzna włosów.

Po konsultacji z trychologiem udać się możemy na szereg zabiegów, mających na celu poprawę kondycji naszego włosa lub pobudzenie jego wzrostu, a nawet ich zagęszczenie. Im szybciej podejmiemy działanie i zdecydujemy się na leczenie, tym lepsze mogą okazać się rezultaty. Rozpoczynamy terapię od masaży z użyciem specjalnych preparatów zawierających m.in. aminokwasy, peptydy, keratyny, kolagen czy fitohormony. Zabieg można wykonywać samodzielnie, jednak liczy się w tym przypadku systematyczność. Kolejne rozwiązania to urządzenia laserowe i finasteryd, czyli preparat silnie stymulujący porost włosa. Gdyby to nie przyniosło pożądanych efektów, wciąż pozostają bardziej inwazyjne metody, tj. mezoterapia na włosy.

Jest to nic innego jak zastrzyki na porost włosów. Pod skórę głowy wprowadzany jest preparat (najczęściej jest on na bazie kwasów organicznych, wyciągów roślinnych, kofeiny, oligoelementów i kwasu hialuronowego), pobudza on nie tylko komórki skórne i cebulki włosów, ale jest również polecany, jako sposób leczenia takich dolegliwości jak migreny, nerwobóle, łuszczyce, żylaki czy problemy stawowe i urazy.

Efekt widoczny jest po jednym zabiegu, jednak wskazane jest wykonanie całej ich serii. Zdumiewającym wynikiem, jaki daje mezoterapia igłowa włosy są zregenerowane i odżywione, a porost nowych pobudzony. Mezoterapia igłowa jest dosyć bolesna, dlatego jej alternatywą jest wykonanie mezoterapii bezigłowej wykonywanej metodą elektroporacji, czyli przy użyciu urządzeń elektrycznych. Niezwykle skutecznym zabiegiem jest mezoterapia włosów cena natomiast nie powinien przekroczyć 400 zł.

Podsumowanie

Nawet jeśli uda nam się zapanować nad wypadaniem włosów i ograniczyć łysienie, musimy liczyć się z tym, że bitwa o naszą fryzurę wciąż nie jest wygrana. Nadal musimy utrzymywać naszą pozycję wspierając się preparatami przeznaczonymi do wzmacniania i regeneracji włosa. Jeżeli takie będą zalecenia trychologa, dbać musimy również o odpowiednią suplementację witaminową. Ważne są również regularne wizyty u specjalisty.

Dodaj komentarz