Wszystko co należy wiedzieć o protetyce stomatologicznej

Implantologia i protetyka stomatologiczna są ze sobą bardzo mocno powiązane. Zadaniem obu jest przywrócenie pięknego, pełnego uśmiechu i całkowitej funkcjonalności zgryzu. W ramach protetyki stomatologicznej można skorzystać z kilku różnych rozwiązań dostępnych na rynku, a w tym: korony i mosty protetyczne, a także protezy zębowe.

Protezy stomatologiczne

zabieg stomatologicznyWśród protez spotkać się można z rozwiązaniami stałymi, takimi jak wkłady koronowe, implanty i mosty protetyczne oraz licówki. Pierwsze z nich są najprostszym typem uzupełnienia, których zadaniem jest odtworzenie koronowej części zęba lub zastąpienie tradycyjnej plomby. Najczęściej wykonywane są na zębach trzonowych lub przedtrzonowych. Licówki z kolei mają za zadanie poprawę koloru i kształtu zęba. Są one cienkimi, ceramicznymi lub kompozytowymi nakładkami, przyklejanymi do zewnętrznej powierzchni zęba. Korony protetyczne mocowane są na oszlifowanym zębie lub specjalnym wkładzie. Stosowane na zębach po urazie, uszkodzonych próchnicą, a także po leczeniu kanałowym. Poprawiają kształt, wielkość i kolor zęba. Most protetyczny jest rozwiązaniem umożliwiającym uzupełnienie braku jednego i większej ilości zębów. Poza rozwiązaniami stałymi protetyka wyróżnia także uzupełnienia ruchome, takie jak protezy szkieletowe, akrylowe oraz overdenture.

zabieg stomatologicznyPierwsze z nich są rozwiązaniem, które jest opierane na naturalnych zębach, dzięki czemu proteza nie osiada i zmienia kierunku przenoszenia siły żucia. Są bardzo stabilne i łatwe w utrzymaniu odpowiedniej higieny. Ograniczają dodatkowo ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Najczęściej mocowane są za pomocą metalowych klamer, jednak możliwe jest także wykorzystanie niewidocznych zamków lub zatrzasków. W niektórych przypadkach, jak całkowite bezzębie, zalecane jest stosowanie protez akrylowych. Ich optymalną stabilność można osiągnąć, wszczepiając dodatkowe implanty, które zapobiegają nadmiernej ruchomości, a co za tym idzie, utrzymują protezę w miejscu i zapewniają komfort żucia. Protezy typu overdenture mocowane są na korzeniach naturalnych zębów przy pomocy odpowiednich zaczepów. Rozwiązanie to stosowane jest przy resztkowym uzębieniu, którego korzenie są za słabe, by wstawić filary mostu protetycznego.

Protetyka stomatologiczna to rozwiązanie dla osób, które wskutek choroby, bądź urazu częściowo lub całkowicie utraciły jeden, lub więcej zębów, bowiem nie tylko poprawia wygląd uzębienia, a tym samym estetykę całej twarzy, lecz także nierzadko wpływa na funkcjonowanie pacjenta. Wszczepione implanty, korony i inne elementy protetyczne często przywracają pacjentom możliwość swobodnego mówienia lub przeżuwania.

Dodaj komentarz