Profilaktyka jamy ustnej u dzieci – porady ortodonty

Wszyscy rodzice doskonale wiedzą, jak ważne jest to, aby dzieci już od najmłodszych lat miały świadomość dbania o zęby. Nie wszystkim maluchom podoba się szczotkowanie, dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby zaczęły robić to z chęcią, inaczej będą w przyszłości narażone na wiele problemów. Jak postępować w stosunku do dziecka, aby profilaktyka dbania o uzębienie była przyjemnością i oczywistym elementem codzienności?

Sposoby na zachęcenie dziecka do dbania o ząbki

Dziecko, mycie zębówW momencie, gdy dopiero zaczynamy szczotkować dziąsełka naszego dziecka, należy używać szczoteczki z miękkim włosiem. Dzięki temu złagodzimy bóle związane z wyrzynaniem się ząbków. Jamę ustną dziecka myjemy dwa razy dziennie, rano i wieczorem, nie zapominając o języku, na którym gromadzi się najwięcej bakterii. Im dziecko jest starsze, tym częściej warto z nim rozmawiać o dobrych praktykach związanych z myciem zębów. Musi zrozumieć, że nie jest to przykry obowiązek, lecz troska o własne zdrowie. Warto wyposażyć telefon w specjalne aplikacje dedykowane najmłodszym, które to za pomocą kolorowych animacji odliczają czas dwóch minut, jakie należy poświęcić na szczotkowanie. Dla dziecka będzie to przyjemnie spędzony czas, a rodzice będą mieli pewność, że mycie zębów trwało tak długo, jak powinno.

Szczoteczki do zębówWarto zaopatrzyć się w materiały i broszury dostępne na miejscu w klinikach dentystycznych. Znajdziemy tam porady zarówno dla dzieci, jak i dorosłych z rozmaitych dziedzin stomatologii, jak chirurgia lub ortodoncja Żywiec to właściwe miejsce, jeśli szukamy dobrze wyposażonej kliniki stomatologicznej. Chcąc zachęcić dziecko do samodzielnego dbania o jamę ustną, warto dobrać odpowiednią dla niego szczoteczkę. W sklepach znajdziemy takie, które odwzorowują postacie z różnych bajek. Być może warto sprawdzić, czy nie znalazłaby się taka, którą maluch od razu rozpozna. Pozwólmy mu wybrać własną szczoteczkę, czy to na podstawie wzoru czy ulubionego koloru. Wtedy mycie ząbków będzie dla niego atrakcyjniejsze. Ważne jest również to, jakiej pasty używamy. Dzieci lepiej reagują, gdy ma ona przyjemny owocowy zapach i smak. Na początkowym etapie, gdy towarzyszymy maluchowi, gdy szczotkuje zęby, możemy urozmaicić pobyt w łazience poprzez różne zabawy przed lustrem, takie jak śmieszne miny czy opowiadanie dowcipów. Jest wiele sposobów, by dziecko samo chętnie podchodziło do tej czynności. Jako rodzice znamy je najlepiej, więc z pewnością wymyślimy dobrą metodę.

Wystarczy odrobina zaangażowania i właściwa edukacja w zakresie profilaktyki, aby maluch z chęcią szczotkował zęby rano i wieczorem. Najważniejsza jest rozmowa i odpowiednie podejście. Warto do tego podejść tak, by dziecko nigdy nie bało się ewentualnej wizyty u stomatologa.

Dodaj komentarz