Plecak, tornister, a może torba?

Każdy uczeń musi posiadać tornister, plecak lub torbę, by móc przynosić do szkoły podręczniki i drugie śniadanie. Wiadomo, dla dzieci i nastolatków ważne jest to, by plecaki i torby były ładne, kolorowe, miały modne wzory. Dla rodziców ważne jest jednak to, by wybrany produkt nie przyczyniał się do powstawania wad postawy, by łatwo się czyścił i generalnie nie był problematyczny.

Markowy tornister dla dziecka

tornister herlitzWażna jest też cena – nikt przecież nie chce przepłacać. Jaki produkt jednak warto wybrać? Która opcja zadowoli i rodzica i dziecko? Warto je wszystkie omówić, tak by poznać ich wady oraz zalety. Polecany tornister Herlitz to opcja najkorzystniejsza z punktu widzenia zdrowego kręgosłupa. Tornister jest sztywny i niejako wymusza na dziecku trzymanie prawidłowej, wyprostowanej postawy. Trudno jest nosić tornister i się garbić czy przechylać na jedną stronę. Dzięki temu wiadomo, że dziecko nie będzie w przyszłości cierpiało np. na skoliozę. Tornister także nie rozciąga się, nie odkształca, jest dobrze wyważony, więc ciężar jest równomiernie rozłożony. Niestety, tornister ma też wady. Przede wszystkim jest on dosyć ciężki, a jak wiadomo dzieci noszą do szkoły coraz więcej podręczników. Również wzory tornistrów są ograniczone. Zwykle są one kolorowe, wzorzyste, często mają nadrukowane postacie z bajek.

tornister herlitzDlatego też starsze dzieci i nastolatki nie chcą nosić tornistrów. Druga opcja to plecaki. Te są dostępne w najszerszej gamie wzorów i kolorów. Plecak jest miękki, lepiej dopasowuje się do kształtu pleców, można go prać w pralce. Plecaki mają różną ilość kieszeni, zarówno tych zapinanych na zamek, jak i tych zewnętrznych, zwykle z elastycznej siateczki. Plecaki są chętnie noszone przez dzieci i młodzieży. Nowoczesne modele mają ledowe lampki czy kółka, dzięki którym plecak ciągnie się jak torbę podróżną, a nie nosi na plecach. Wadą plecaków jest paradoksalnie to, że w takim natłoku różnych modeli trudno jest znaleźć ten najbardziej odpowiedni. Trzecia opcja to torby do noszenia na ramię. To opcja wybierana przez nastolatki, głównie przez dziewczęta. Są bardzo stylowe i modne. Często robione są z przyjemnych w dotyku tkanin, takich jak bawełna, można je bez problemu prać w pralce.

Nie zajmują dużo miejsca. Ich wadą jest to, że nosi się je na jednym ramieniu, czyli jedna strona ciała jest obciążona bardziej niż druga, szczególnie że mało kto nosi torbę na przemian (na lewym i prawym ramieniu). To powoduje deformację kręgosłupa. Dodatkowo torby nie są też tak pojemne jak tornister czy plecak.

Dodaj komentarz