Ośrodki uzależnień od narkotyków ratują chorych

Problem uzależnienia od narkotyków dotyka coraz więcej osób. Nie ma znaczenia, w jakim są wieku czy jakie wykształcenie posiadają. Sięga po nie młodzież szkolna czy prezesi firm, płeć również nie jest tutaj ważna.

W jaki sposób pomagają ośrodki uzależnień?

uzależnienie od narkotykówOd narkotyków może uzależnić się każdy. W Polsce są one zakazane i osoby, które je zażywają lub nimi handlują, są surowo karane. Niestety dostęp do środków odurzających jest coraz łatwiejszy mimo walki z tym procederem, dlatego coraz więcej jest przypadków uzależnień. Łatwy dostęp do narkotyków sprawia, że coraz to więcej osób po nie sięga. Policja każdego dnia konfiskuje je na całym świecie, jednak cały czas walka jest nierówna. Niestety narkotyki są bardzo niebezpieczne i bardzo często dochodzi do przedawkowania, co kończy się śmiercią. Ośrodek uzależnień od narkotyków każdego roku przyjmuje wielu pacjentów, którzy nie są w stanie poradzić sobie sami ze swoją chorobą – bo należy zdawać sobie sprawę, że uzależnienie to choroba i to poważna, którą należy leczyć. Jest kilka faz, które się wyróżnia, jeśli chodzi o zażywanie narkotyków. W momencie, gdy sięga się po nie pierwszy raz, jest to faza inicjacji. Druga w kolejności jest faza eksperymentalna, czyli zaczynają się próby różnych środków.

uzależnienie od narkotykówNiektórzy po tej fazie potrafią zakończyć swoją „przygodę” z narkotykami, uważają, że spróbowały i na tym koniec. Jednak nie każdy ma takie podejście i najczęściej społeczeństwo przechodzi do trzeciej fazy, którą jest zażywanie. Człowiek zaczyna odurzać się coraz częściej i właśnie na tym etapie rozpoczynają się problemy zdrowotne, psychiczne. Zaczyna się nie układać w szkole lub pracy, a także kontakt z innymi ludźmi może być gorszy. Dodatkowo jest to etap, gdzie zaczyna się organizm przyzwyczajać do substancji psychoaktywnych i dawki, jakie są zażywane, zaczynają nie wystarczać, więc się je zwiększa. Ostatnią fazą jest uzależnienie – tutaj już nie ma szans na odmówienie sobie kolejnej dawki narkotyku. Osoba uzależniona za wszelką cenę znajdzie sposób, aby zażyć narkotyk. Pojawiają się też stany lękowe, człowiek staje się agresywny lub całkowicie obojętny na wszystko, co się dzieje dookoła. Nie liczy się rodzina, praca, nauka czy znajomi, w głowie jest tylko myśl o zdobyciu i zażyciu narkotyków.

Osoby uzależnione najczęściej nie są w stanie poradzić sobie same ze swoją chorobą. Starają się ukryć swoje problemy, a w momencie zdemaskowania wypierają się wszystkiego. Następnie przychodzi moment obietnic o poprawie i zaprzestaniu zażywania. Zrobią wszystko by nie trafić do ośrodka, ponieważ tam nie ma możliwości zdobycia narkotyków. Jednak takie ośrodki są niejednokrotnie ostatnią deską ratunku.

Dodaj komentarz