Olej z rokitnika syberyjskiego polecany na rany

Rokitnik syberyjski to ciekawa roślina. Wykorzystanie znajduje się dla każdej jej części — liści, owoców i pestek, a nawet drewna. Z pewnością najbardziej wartościową częścią rokitnika są jego owoce. Te drobne i niepozorne, pomarańczowe pestkowce kryją w sobie ogrom składników odżywczych, w tym kombinację wielu mikroelementów i minerałów.

Zastosowanie zewnętrzne oleju z rokitnika

olej z rokitnika syberyjskiegoWarto zażywać olej z rokitnika podczas infekcji i obniżenia odporności, dolegliwości układu pokarmowego oraz podczas zapobiegania chorobom układu krążenia, oraz schorzeniom metabolicznym. Oprócz szeregu tych możliwości, jakie daje ten specyfik, można również wyodrębnić działanie zewnętrzne oleju z rokitnika — w szczególności jego niesamowite właściwości odkażające, aseptyczne oraz przeciwzapalne.  Ze względu na wysoką zawartość roślinnych składników aktywnych olej z rokitnika wpływa pozytywnie na fragment skóry z trudno gojącą się raną. Ważną rolę w tym procesie odgrywają garbniki — działają przede wszystkim ściągająco, co jest przydatne w przypadku mocno zaognionych ran czy urazów. Dodatkowo działają antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Kwasy organiczne, które naturalnie występują w dużych ilościach w owocach rokitnika, również pozytywnie wpływają na środowisko rany. Przyczyniają się także do delikatnego jej oczyszczania, co pozwala na regenerację zmienionej chorobowo tkanki. Kolejną przyczyną, dlaczego olej rokitnikowy tak pomaga w gojeniu się uszkodzeń skóry, są licznie występujące flawonoidy. Związki te działają przeciwzapalnie oraz zapobiegają rozwojowi patogenów chorobotwórczych.

olej z rokitnika syberyjskiegoPodobnie jak witamina C, w którą jest bogaty olej z rokitnika, flawonoidy również działają antyoksydacyjnie. Dzięki temu komórki tkanek w obrębie rany są chronione przed dodatkowym uszkodzeniem. Związki fenolowe także znajdujące się w składzie oleju z rokitnika, charakteryzują się zbawiennym wpływem na zmienioną chorobowo tkankę, wykazują się bowiem działaniem dezynfekującym. Pielęgnacja trudno gojących się ran to nie jedyny powód, dla którego jest polecany olej z rokitnika syberyjskiego. Stosowany bezpośrednio na skórę z rozstępami czy przebarwieniami, pomaga znacznie je zniwelować i wyrównać koloryt skóry. Dodatkowo pomaga uspokoić ją po wystąpieniu wysypki bądź podrażnienia. Szczególnym przykładem jest zastosowanie oleju z rokitnika w przypadku lekkich oparzeń czy odmrożeń skóry. Jeśli chcemy zadbać również o to, aby nasza cera była zadbana oraz żeby nie pojawiły się za wcześnie na niej zmarszczki, warto zdecydować się na kurację tym olejkiem. Sprawia, że skóra staje się odpowiednio natłuszczona, oraz dzięki wysokiej zawartości witamin, minerałów oraz związków antyoksydacyjnych, świetnie chroni skórę przez szkodliwymi promieniami słonecznymi. Olej rokitnikowy pomaga zadbać także o włosy. Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych natłuszcza je, dzięki czemu łatwiej są w stanie zatrzymać wilgoć. Mikroelementy i minerały dodatkowo odżywiają włosy i poprawiają ich koloryt oraz strukturę. Olej z rokitnika można nie tylko stosować jako suplement diety. Jego bogaty skład pozwala na wykorzystanie go w leczeniu schorzeń skóry, w celu poprawy jej stanu. Świetnie sprawdza się również w olejowaniu włosów, co ostatnio jest coraz popularniejszym zabiegiem, który można wykonać samemu w domowych warunkach.

Uniwersalność w zastosowaniu tego specyfiku jest zadziwiająca. Z tych powodów warto zaopatrzyć się w olej rokitnikowy i stosować go nie tylko w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, ale także w celu zapobiegania jakimkolwiek dolegliwościom.

Dodaj komentarz