Odpowiednie łóżko dla chorego

Zajmowanie się osobą chorą nie jest łatwe. Przewlekle chore osoby czy osoby z niepełnosprawnościami często muszą leżeć w łóżku nawet całą dobę. Nie mają siły i możliwości by samodzielnie się poruszać. Opiekuni czy pielęgniarki zajmują się ich karmieniem, pielęgnacją, czy ubieraniem. Każdy chory boryka się z obniżonym nastrojem, bywa drażliwy, zmęczony, zły.

Łóżko dla osoby chorej

 łóżko rehabilitacyjneWarto zatem zadbać o to, by mógł on przynajmniej mieć komfortowe warunki do rekonwalescencji. Z pewnością najważniejsze jest tutaj specjalne łóżko rehabilitacyjne w Grudziądzu. Można je kupić lub wypożyczyć np. w sklepie medycznym. Zwykle jest to łóżko na czterech kółkach. Dzięki temu można je łatwo przestawiać z miejsca na miejsce bez konieczności przenoszenia chorego. Nie trzeba się jednak obawiać o stabilność łóżka – kółka mają możliwość blokady, a nawet bez niej łóżko nie będzie się samo przesuwało np. pod wpływem ruchów chorego. Łóżko rehabilitacyjne ma też zabezpieczenia z każdej strony. Wysokie wezgłowie i zabezpieczenie przy stopach sprawia, że chorego można wygodnie usadowić, a łóżko nie musi stać np. przy ścianie by można było oprzeć poduszkę o nią. Zabezpieczenia znajdują się też po obu stronach łóżka. Zwykle z jednej strony jest ono stałe, a z drugiej podnoszone. Wtedy opuszcza się je kiedy przenosi się chorego i podnosi kiedy łóżko jest przestawiane. Zabezpieczenia sprawiają, że nie ma opcji by chory spadł z łóżka i zrobił sobie krzywdę.

 łóżko rehabilitacyjneDobre łóżko rehabilitacyjne ma także ręczną lub elektryczną możliwość regulacji stelaża (wezgłowia i miejsca na nogi). W ten sposób można szybko i łatwo zmienić ,,siedzisko” dla chorego. Elektryczna regulacja jest lepsza bo nie wymaga siły, a do tego chory może stale leżeć na łóżku i mówić czy w tej pozycji jest mu już wygodnie czy jeszcze chce siedzieć wyżej. Niektóre łóżka mają wysięgniki zamontowane przy boku. Do nich zawiesza się np. taśmy czy wyciągi do rehabilitacji pacjenta. Są one przydatne by zapobiegać odleżynom, czy by ćwiczyć ręce lub nogi po złamaniach lub innych kontuzjach. Do łóżka zawsze warto dokupić materac przeciwodleżynowy. Jest o droższy niż standardowy, jednak wygodniejszy dla chorego i jak sama nazwa wskazuje – zapobiega powstawaniu odleżyn, które są groźne dla zdrowia.

Reasumując, na pewno warto zainwestować w łóżka dla chorego leżącego. Wygodne łóżko oraz specjalny materac sprawią, że jego rekonwalescencja stanie się na pewno bardziej komfortowa. Łóżko powinno mieć kółka i zabezpieczenia z czterech stron, jak również możliwość regulacji.

Dodaj komentarz