Niech żyje regularność!

Badania profilaktyczne często są lekceważone przez pacjentów. Na swój stan zdrowia zaczynają zwracać uwagę dopiero w momencie, gdy zauważalne są pierwsze objawy choroby. Wtedy też jest już często za późno na skuteczne pokonanie schorzenia, a jedynym wyjściem jest łagodzenie jego dolegliwości. A można było w porę przygotować się i zapobiec nieprzyjemnościom.

Zdrowe, niezmienne postanowienia

Badania profilaktyczne, to zestaw badań wykonywanych regularnie co pewien czas. Na ich podstawie lekarze są w stanie określić ogólny stan zdrowia swojego pacjenta i zalecić odpowiednie postępowanie. Badania profilaktyczne pomagają na czas wykryć postępującą chorobę i na czas zapobiec jej dalszemu rozwojowi. Dlatego regularność ich wykonywania jest rzeczą tak ważną dla wszystkich i w każdym wieku. Często decydujemy się nie podejmować żadnych kroków związanych z naszym zdrowiem. Zazwyczaj jest nam „nie po drodze”, ale zdecydowana większość badanych uważa, że po prostu nie wie, jakie badania zrobić profilaktycznie, i w jakim odstępie czasu powinny się one odbywać.

Podstawą na, na którą powinien się zdecydować każdy niezależnie od płci to przede wszystkim coroczne badania krwi oraz moczu, profilaktyka zmian w jelicie grubym, oraz kontrola znamion skórnych. Co 2-5 lat należy udać się do okulisty na badania, wzroku oraz określenie ciśnienia śródgałkowego. Kolejnym ważnym zestawem badań, które powinniśmy przeprowadzić w tym okresie to RTG, USG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej oraz gastroskopia. Mile widziana jest również jak najczęstsza kontrola stanu uzębienia, oraz usuwanie kamienia nazębnego co pół roku. Na większy odstęp czasu możemy sobie pozwolić wykonując badania densytometryczne (gęstość kości). To podstawowe badania profilaktyczne, na jakie powinny się zdecydować zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Męskim krokiem na badania

Wiadome jest, że zdarzają się „leserzy”, którzy unikają lekarzy jak ognia. Jednak zdecydowaną ich większość znajdziemy w gronie panów. Ciężko im pogodzić się z powinnością uczestniczenia w badaniach profilaktycznych. Rzadko uczęszczają na nie z własnej woli: najczęściej taka sytuacja ma miejsce po interwencji lekarza prowadzącego lub drugiej połowy. To, dlaczego silniejsza płeć odczuwa niechęć do szpitali do dzisiaj pozostaje rzeczą niewiadomą. Pewne jest natomiast, że profilaktyka ich zdrowia jest równie ważna, co forma kobiet.

Na ogół mężczyźni nie narzekają na swoje samopoczucia aż do osiągnięcia 40 roku życia. Po osiągnięciu tej granicy należy zacząć dmuchać na zimne, i jeśli do tej pory nie stosowaliśmy się do powyższych zaleceń: wprowadzić badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40.

W tym wieku, profilaktyczne badania skupiają się przede wszystkim na pomiarach krwi. Podstawowe badania krwi dla mężczyzn, które powinien wykonać każdy czterdziestolatek to przede wszystkim morfologia, określająca jakość i ilość czerwonych krwinek w organizmie. Pod lupę brane są zarówno erytrocyty (czerwone krwinki), leukocyty (białe krwinki) jak i krwinki płytkowe. Uwadze laboranta nie umkną także masa oraz reakcje krwi tj. stężenie hemoglobiny. Kolejnym ważnym badaniem krwi jest pomiar odczynu Biernackiego, tzw. OB.

Określa on prędkość opadu czerwonych krwinek. Gdy jest podwyższony, może to oznaczać np. zmiany nowotworowe. Poddajemy się również badaniu pod kątem określenia zawartości magnezu, zagrożenia cukrzycowego (glukoza) oraz profilu lipidowego (ciśnienie, cholesterol i trójglicerydy). Jeżeli już wiemy, jakie badania krwi dla mężczyzny musimy wykonać, koniecznie oznaczmy na naszej liście, również prześwietlenie płuc, TSH, PSA (badanie jelita grubego) oraz typowe, męskie badania tj. kontrola prostaty i samoopadania jąder.

Badania profilaktyczne tylko brzmią przerażająco. Na ogół nie ma w nich nic strasznego. Bariera tkwi jedynie w naszym umyśle, a dla naszego zdrowia i lepszego samopoczucia bliskich nam osób warto ją przełamać. Badania profilaktyczne mają na celu nieść pomoc, i z taką myślą powinniśmy na nie regularnie uczęszczać.

Dodaj komentarz