Metody walki z rozstępami

Rozstępy to skutek zbyt szybkiego rozciągania się skóry. Widoczne są jako wrzecionowate pasma na powierzchni skóry, zwykle w okolicy ud, brzucha, piersi, rąk, pleców. Gdy skóra nadmiernie się rozciągapękają zawarte w niej włókna kolagenowe i elastynowe. W ten sposób powstają rozstępy. Często pojawiają się one w trakcie ciąży, u młodzieży w okresie intensywnego wzrostu, u osób, które długotrwale przyjmowały kortykosterydy i tych, które szybko przybrały na wadze lub masie mięśniowej.

Częściowe i całkowite usuwanie rozstępów

usuwanie rozstępówTo problem, który nie jest niebezpieczny dla zdrowia, lecz przez wielu uważany jest za defekt estetyczny, powodujący kompleksy. Mówi się o dwóch fazach powstawania rozstępów: I (zapalnej) i II (zanikowej). W fazie zapalnej zmiany są czerwone i obrzęknięte. W fazie drugiej blizny bledną, aż stają się niemal białe, a na skórze powstają wgłębienia. Najlepiej rozpocząć terapię rozstępów, gdy znajdują się one w fazie zapalnej. Wówczas istnieją duże szanse na to, że włókna kolagenu i elastyny zostaną odbudowane, a zmiany będą miały ograniczony zasięg. Gdy rozstępy są już w fazie zanikowej – wówczas można pracować już tylko nad tym, żeby były mniej widoczne. Całkowite usuwanie rozstępów jest możliwe tylko na drodze operacji. Gabinety kosmetologiczne dysponują jednak wieloma skutecznymi metodami, dzięki którym rozstępy przestają być estetycznym problemem. Jedną z popularniejszych opcji są peelingi chemiczne z użyciem kwasu glikolowego.

usuwanie rozstępówPoprawiają one mikrokrążenie, dzięki czemu zwiększa się produkcja kolagenu, a co za tym idzie- skóra jest bardziej napięta. Fototerapia powoduje, że komórki skóry rozpoczynają procesy regeneracyjne, dzięki czemu rozstępy wybielają i spłycają się. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego jest skuteczne szczególnie w przypadku dopiero co powstałych rozstępów. Zawarte w nim płytki krwi, będące bardzo dobrym źródłem rozmaitych czynników wzrostowych, wpływają na regenerację tkanek. Mikrodermabrazja to zabieg, który polega na ścieraniu warstwy rogowej naskóka. Dzięki temu komórki skóry pobudzane są do produkcji kolagenu, który z kolei wpływa na wzrost jędrności skóry, a tym samym- zmniejszenie widoczności rozstępów. W niektórych gabinetach medycyny estetycznej można również poddać się terapii laserem frakcyjnym CO2. W kontrolowany sposób uszkadza on skórę, stymulując ją do regeneracji i odbudowy. Dzięki temu skóra odzyskuje jędrność i elastyczność.

Jednym z nowszych rozwiązań, pomagających w walce z rozstępami, jest tzw. lipotransfer. Polega on na przeszczepie własnych komórek tłuszczowych, bogatych w komórki macierzyste. Komórki macierzyste uruchamiają w skórze procesy naprawcze, dzięki którym skóra nabiera sprężystości, a rozstępy przestają być widoczne.

Dodaj komentarz