„Kwaśna” mina cz2.

Poprzedni artykuł rozpoczęliśmy od przedstawienia czym właściwie jest kwas hialuronowy, jak powstaje oraz jak wygląda przykładowy zabieg z jego zastosowaniem. W tej części reportażu ukażemy jego zalety i obnażymy wady. Wskażemy również, w jaki sposób pomóc swojej skórze bez zabiegu.

Jest źle? Może być gorzej

Kwas hialuronowy to bez wątpienia wspaniały wypełniacz zmarszczek mimicznych. Zaaplikowany w strategiczne miejsce jest w stanie przywrócić pierwotny wygląd skóry: poprawiając jej napięcie oraz koloryt. Twarz jest bardziej promienna, elastyczna, rysy twarzy wyraźniejsze, a zwisające fałdy skóry zniknęły lub przynajmniej zostały zniwelowane. Jednym słowem: wyglądamy o wiele młodziej i jesteśmy gotowi na podbój świata. Jednak mimo swych cudownych efektów, oraz „ochów, i achów”, które wywołują one u znajomych, należy wziąć również pod uwagę ryzyko, jakie niesie za sobą tego typu zabieg. Z całą pewnością nie mogą z niego skorzystać wszyscy.

Jeżeli jesteś osobą, u której stwierdzono problemy związane z krążeniem i krzepliwością krwi, zmiany nowotworowe, zaburzenia tarczycowe, alergie na którykolwiek składnik (znieczulenie lub lekarstwo) lub po prostu jesteś przyszłą mamą. Laboratoryjne usuwanie zmarszczek samo w sobie nie należy do czynności bardzo bolesnych, jednak mimo znieczulenia wciąż odczuwamy lekarską ingerencję, co może się niektórym wydać mało komfortowe. Dodatkowo, jeśli coś „pójdzie nie tak”, np. nasz organizm źle zareaguje na zabieg, lekarzowi zadrży ręka lub dawka kwasu będzie nieprawidłowa, odczujemy skutki naszej decyzji.

Niektórymi z najbardziej znanych skutków ubocznych towarzyszących zabiegowi są np. uczulenia i stany zapalne, wymioty, gorączka, bóle głowy i brzucha, siniaki oraz obrzęki. Bywa też, że procedura została źle przeprowadzona (nieodkażona skóra lub narzędzia, zbyt płytko wprowadzony kwas, zbyt duża jego ilość itp). W takim wypadku dochodzi np. do przemieszczenia żelu, mało estetyczny wygląd twarzy, a nawet martwica komórkowa. Dlatego tak ważne jest, aby decyzja o zabiegu oraz wyborze specjalisty została podjęta świadomie.

Nie marszcz się!

Dla osób, które przeraża redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym na zabiegowym fotelu, lub dla tych, które nie mogą sobie na to pozwolić istnieje alternatywa. Skórę ze zmarszczkami należy w specjalny sposób pielęgnować. Domowe zabiegi nie będą tak skuteczne jak wypełnianie zmarszczek, jednak przy regularnym stosowaniu odpowiednich kosmetyków wygładzanie zmarszczek na twarzy stanie się zauważalne. Jeżeli nasze zmarszczki nie są bardzo widoczne, możemy używać jedynie lekkich kremów, lub żeli, dopasowanych do wieku i typu cery. Im więcej wiosen za nami, tym treściwsze powinny być używane przez nas kosmetyki.

Skóra twarzy podziękuje nam również za wszelkiego rodzaju nawilżenie, przyjmowane w każdy sposób: należy więc nie tylko pić jak najwięcej wody, ale i aplikować ją sobie na twarz w postaci maseczek. Świetnie sprawdzi się taka, którą przygotujemy we własnym domu, składnikami mogą być m.in. jogurt, miód, oleje czy sok z cytrusów. Pielęgnację naszej skóry urozmaicajmy delikatnym masażem: pobudzi to tkanki skóry, oraz uelastyczni ją. Dodatkowo, zastosowane preparaty zostaną szybciej wchłonięte. O skórę dbajmy przede wszystkim od wewnątrz, dostarczając jej niezbędnych witamin, tj. wit. E (wygładzenie i zmiękczenie), C (podtrzymywanie wiązań kolagenowych i elastanowych) oraz K (pobudzenie naczyń włosowatych). Aby zahamować powstawanie zmarszczek, należy pamiętać o podstawowych zasadach: unikamy słońca (jedynie z filtrami), tytoniu (niszczy komórki kolagenowe), a także stresu. Ważne jest są za to odpowiednia dieta i nawodnienie organizmu, a także duże ilości snu.

Zabieg wypełniania zmarszczek nie musi wcale zakończyć się tak drastycznie. Są to skrajne przypadki. Niemniej jednak: trzeba być na nie przygotowanym. Zasada na zakończenie: nigdy nie przesadzajmy z częstotliwością przyjmowania kwasu. Jeśli przestaniemy przestrzegać zaleceń specjalisty, nasze zamierzenia mogą przynieść odmienny efekt. Może to również być początek uzależnienia.

Dodaj komentarz