„Kwaśna” mina cz1.

Temat powstawania zmarszczek i ich niwelowania jest pojęciem wciąż kontrowersyjnym. Niektórzy nie zgadzają się z tym postępowaniem, mimo że tak naprawdę niewiele o nim wiedzą. Dlatego właśnie powstał ten artykuł: aby wnioski tych osób, miały wreszcie podstawy.

Ach te zmarszczki

Zmarszczki są widocznym następstwem tego, że czas dogoni każdego bez względu na płeć. Jednak szczególnie bolesne są dla płci pięknej. Mimo tego, że jest to naturalna kolej rzeczy, panie nie mogą się z nią pogodzić, i w miarę możliwości odwlekają ten moment jak najdłużej się da. Zmarszczki zaczynają tworzyć się już między 20, a 25 rokiem życia. Z początku ciężko jest zauważyć zmiany na zewnątrz skóry. Rozpoczynają się one w skórze właściwej, a dopiero potem, odznaczają się na naskórku. Komórki wewnętrzne „rozleniwiają się”. Ich praca nie przebiega w tak płynny sposób jak dotychczas: produkcja kolagenu oraz elastanu zmalała, dlatego proces regeneracji podupada. Przez zmiany w wewnętrznych partiach skóry, naskórek „zapada się” tworząc delikatne bruzdy.

Kobiety w wieku ok. 35 lat są w stanie zauważyć jak bardzo zmieniła się ich cera: naskórek stał się cieńszy i ma trudności z utrzymaniem w sobie wody, skóra staje się wysuszona, skłonna do przebarwień i poszarzała. Wewnątrz skóry dochodzi natomiast do stopniowego zanikania włókien kolagenowych i elastynowych. Zmniejsza się również ilość gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za natłuszczenie warstwy zewnętrznej. Istnieje kilka rodzajów zmarszczek: mimiczne (spowodowane ruchami mięśni twarzy), grawitacyjne (spowodowane starzeniem: skóra opada, tworzą się bruzdy) oraz strukturalne (wywołane zbyt dużym wystawieniem na działanie promieni słonecznych). Każda z tych kategorii dzieli się dodatkowo na zmarszczki głębokie oraz powierzchowne. Starzenie, to główny powód powstawania zmarszczek, jednak efekty te można przyspieszyć.

Osobom, którym na tym nie zależy, powinny zmienić swój tryb życia na mniej stresujący, unikać nikotyny oraz nadmiernego opalania. Przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek należy zacząć jak najwcześniej. Gdy jednak zaczną być widoczne (z. mimiczne) należy wzmocnić swoją pielęgnację. Istnieje kilka sposobów na walkę ze zmarszczkami: mniej lub bardziej inwazyjnych. W tym artykule zaprezentujemy specyfik, któremu czasowe usuwanie zmarszczek wychodzi najlepiej. Jest to kwas hialuronowy.

Ale kwas!

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmach wszystkich ssaków: w mazi stawowej oraz tzw. skórze właściwej. Odpowiedzialny jest przede wszystkim za odpowiednie „nasmarowanie” stawów i odżywienie chrząstek, prawidłowe funkcjonowanie oczu, a także za zatrzymywanie wody w wewnętrznych partiach skórnych i nawilżenie organizmu. Odpowiednia jego ilość gwarantuje zdrowy wygląd oraz elastyczność skóry. Z czasem jednak zaczyna go brakować. Powstają problemy zdrowotne, a skóra nabiera niepożądanego wyglądu.

Naukowcy i kosmetolodzy postanowili wykorzystać swoją wiedzę i połączyć kwas hialuronowy z dostępnymi na rynku kosmetykami, a także lekami. Pozyskany z komórek zwierzęcych stał się składnikiem kremów i tabletek, ale najbardziej jest znany, jako wypełniacz zmarszczek mimicznych.

Redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym to zabieg trwający około 20 minut, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu specjalista przy pomocy strzykawki aplikuje pod skórę niewielkie dawki kwasu (ma on postać przezroczystego żelu), najczęściej w okolice oczu, ust i czoła. Kolejne może być wymodelowanie twarzy (wolumetria): trwający około 30 minut, bezbolesny zabieg, polegający na wstrzyknięciu kwasu pod odpowiednim kątem i w takiej dawce, by utworzył pewnego rodzaju implant, wzmacniający i podkreślający owal twarzy.

O wiele bardziej zaawansowane i bolesne jest lifting twarzy tzw. nici hialuronowe. Aplikowane są w określonych dawkach i odstępach. Gdyby połączyć miejsca zastrzyków, utworzyły by linie. Zabieg ten nie tylko wygładza zmarszczki, ale również ujędrnia i poprawia wygląd skóry. Zabieg ten nie trwa na ogół dłużej niż godzinę, jednak po jego wykonaniu możliwe są zaczerwienienia, swędzenie, a nawet siniaki.

Wypełnianie zmarszczek można zastosować między innymi w przypadku powstawania fałd wargowo-nosowych, zmarszczek wokół ust i oczu, w dolinie łez, czy aby wymodelować kontury części twarzy. Jednak wygładzanie zmarszczek, to bardzo inwazyjny zabieg, i należy się dostosować do pewnych zasad. Zabiegu nie można wykonywać kiedy np. kiedy nie osiągnęliśmy 18 roku życia, posiadamy aktywne infekcje, trądzik lub opryszczkę, choroby układu odpornościowego lub cukrzycę, czy jeśli jesteśmy w ciąży lub w trakcie karmienia.

Podsumowanie

Jak widać, zabieg bazujący na kwasie hialuronowym nie należy do tak prostych, jak mogą go przedstawiać celebryci, oraz ich lekarze. Przed przystąpieniem do zabiegu, należy mieć na uwadze, że jest to interwencja w nasze ciało, która może zakończyć się z różnym skutkiem.

Dodaj komentarz