Jak wygląda rehabilitacja po Covid?

Przez ostatnie dwa lata wiele osób przeszło infekcję koronawirusem. Niektórzy nie nosili maseczek, inni zaniedbywali częste mycie rąk, czy też po prostu uważali, że się nie zakażą i nie podejmowali żadnych działam ochronnych. Część osób przechodziła infekcję łagodnie, tak jak przeziębienie i nie miałam charakterystycznych covidowych objawów.

Leczenie po przejściu Covid

rehabilitacja po covid Jednak wiele osób długo dochodziło do siebie, a nawet po wyeliminowaniu wirusa nadal nie czuli się dobrze. Dla takich osób przygotowana jest skuteczna rehabilitacja po Covid w Inowrocławiu, czy innym mieście. Jak ona przebiega? Na pewno często wykorzystwana jest w takich przypadkach tlenoterapia. Chorego umieszcza się w nowoczesnej komorze, do której dostarczany jest czysty tlen. Zwykle taka sesja nie trwa długo, maksymalnie godzinę. Ma ona na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia. Tlenoterapia wpływa korzystnie ma pracę mózgu (eliminuje mgłę covidową), poprawia działanie układu oddechowego (niweluje zadyszkę, duszności), a także korzystnie wpływa na odporność organizmu, czy na wygląd skóry. Tlenoterapia jest w stu procentach bezpieczna, dobrze tolerowana, mogą się jej poddawać dzieci, dorośli, seniorzy. Terapia tlenem jest też bezbolesna i przynosi długotrwałe efekty, szczególnie jeśli wykona się kilka sesji.

rehabilitacja po covid Rehabilitacja po Covidzie to jednak nie tylko wspomaganie układu oddechowego. Wiele osób odczuwa objawy ze strony układu nerwowego. Mają zaniki pamięci, problemy z koncentracją, trudności w myśleniu, może pojawić się też bezsenność. Słynna ,,mgła covidowa” nie zawsze ustępuje wraz z wyleczeniem Covidu. Czasem niezbędne są wizyty u neurologa, przyjmowanie leków, czy też stymulacja pracy mózgu np. poprzez ćwiczenia z zapamiętywania i kojarzenia faktów. Rehabilitacja może dotyczyć nawet tak z pozoru prozaicznych rzeczy jak brak smaku czy węchu. Wydaje się to być błahy objaw, ale nikt nie chciałby jeść czegoś co nie ma smaku i można wyczuć jedynie jego teksturę. Brak węchu sprawia też, że nie wyczujemy czy jedzenie jest świeże, ani czy coś się nie przypala. Tutaj można ćwiczyć w domu, smakować różne rzeczy, szczególnie te drażniące np. bardzo ostre, czy kwaśne, by pobudzić receptory w nosie i na języku.

Reasumując, rehabilitacja po covidzie jest możliwa, jednak często trwa ona bardzo długo, nawet wiele miesięcy. Wiele zależy od tego jak bardzo nasilone są objawy i czego dotyczą. Najgroźniejsze są na pewno objawy neurologiczne oraz te ze strony układu oddechowego. Wszystko jednak można wyleczyć, by pacjent czuł się bardzo dobrze.

Dodaj komentarz