Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

W okresie wiosennym i letnim coraz bardziej popularne stają się wyprawy do lasu. Wiele osób szuka grzybów, niektórzy obserwują zwierzęta, a jeszcze inni relaksują się, spacerując i oddychając świeżym powietrzem. Jest to bardzo dobra forma spędzania wolnego czasu. Z pewnością pozytywnie wpływa na organizm i pozwala mu aktywnie wypocząć.

Samodzielne usuwanie kleszcza

czym usunąć kleszcza Jednak w lesie żyją również organizmy, których nie da się zobaczyć gołym okiem wśród traw. Jednym z nich jest kleszcz, który z łatwością dostaje się pod ubrania i wbija w różne miejsca. Zazwyczaj tam, gdzie skóra jest miękka, czyli pod kolanami, pachami czy w łokciach. W związku z tym bardzo ważne jest, by sprawdzić całe ciało po przyjściu do domu z lasu. Kiedy kleszcz nie zostanie szybko zauważony, najczęściej wywołuje boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Jeśli się go znajdzie, nie wolno postępować pochopnie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, za pomocą których można się go pozbyć. Trzeba pamiętać, by go nie ściskać, i nie próbować wyciągnąć paznokciem, ponieważ w ten sposób niektóre jego części mogą zostać pod skórą. Wiele osób zastanawia się czym usunąć kleszcza samodzielnie. Fachowcy proponują użycie pincety, która zazwyczaj znajduje się w każdym domu. Oczywiście na samym początku należy ją odkazić. Potem trzeba złapać kleszcza za głowę, najlepiej jak najbliżej skóry. Nie wolno wykonywać ruchów skrętnych, tylko lekko i równomiernie go wyciągnąć.

czym usunąć kleszcza W ten sposób uniknie się pozostania niektórych jego części w ciele. Kiedy nie uda się usunąć go w całości, można spróbować jeszcze raz, postępując dokładnie w ten sam sposób. Jeśli wszystko się uda, rana powinna zostać odkażona specjalnym środkiem, lub alkoholem, tak samo, jak ręce i pinceta. Nie wolno jej rozdrapywać, musi się zagoić. Oczywiście kleszcza należy się pozbyć, jednak trzeba pamiętać, by nie dotykać go gołymi palcami. Po wykonanym zabiegu należy obserwować swoje ciało. Jeśli pojawi się wysypka lub gorączka natychmiast trzeba udać się do lekarza. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabieranie się ze sobą na wyprawy do lasów scyzoryków. Często wyposażane są one w małe pincety, za pomocą których można usunąć kleszcza w szybkim czasie. Obecnie można je dostać niemal w każdym sklepie branżowym na rynku. Aktywny wypoczynek na łonie natury jest bardzo ważny.

Jednak trzeba pamiętać, że żyją tam również zwierzęta, które nie zawsze są widoczne. W związku z tym należy na nie uważać, a szczególnie na te, które mogą wywoływać niechciane choroby. Kleszcze choć małe, mogą doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, dlatego warto zawsze mieć przy sobie odpowiedni sprzęt, by móc je usunąć.

Dodaj komentarz