Czym zajmuje się trycholog?

Wypadające włosy to problem wielu osób. Nie każdy jednak wie, że można z nim skutecznie walczyć. Nie powinien być również bagatelizowany, bo jego przyczyny mogą być różne – od złego upięcia włosów do problemów z krążeniem. Pomóc w ich rozpoznaniu pomoże trycholog. Jakie badania wykonuje i w jaki sposób leczy schorzenia skóry głowy?

Trycholog i problemy skóry głowy

najlepszy trychologCzy trycholog to lekarz? Gdzie na świecie znajdują się najlepsze ośrodki specjalizujące się w tej dziedzinie? Trychologią zajmować się może zarówno lekarz, jak i kosmetolog. W naszym kraju nadal nie ma odrębnej specjalizacji medycznej o tej nazwie, stąd lekarz nie może tytułować się trychologiem. Medycy interesujący się tą tematyką i specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry głowy najczęściej decydują się na specjalizację dermatologiczną. Nie bez przyczyny zresztą, bo to właśnie z tej nauki wyodrębniła się trychologia. Początki tej dziedziny przypadają na XIX wiek, gdzie w Wielkiej Brytanii zainteresował się nią profesor Wheeler. W Londynie w 1928 roku otwarto The Scalp and Hair Hospital. Była to pierwsza klinika specjalizująca się w w diagnozie chorób skóry głowy i włosa. Kierował nią Francis Law. Placówka ta funkcjonowała do 1997 roku (z wyłączeniem czasu II wojny światowej).

najlepszy trychologW stolicy Anglii od osiemnastu lat funkcjonuje też specjalny ośrodek szkoleniowy w dziedzinie trychologii, do którego przyjeżdżają uczyć się i zdobywać praktykę lekarze i kosmetolodzy z całego świata. W zakresie tej specjalizacji wiele do zaoferowania mają też amerykańscy uczeni. W 1974 roku na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (University of Southern California) swoją działalność rozpoczęło Międzynarodowe Stowarzyszenie Trychologów. Polscy specjaliści również wyjeżdżają poza granice kraju, by wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach. To sprawia, że najlepszy trycholog w Polsce przyjmuje pacjentów i pomaga im zmagać się z problemami skóry głowy. Do dyspozycji ma w swoim gabinecie specjalistyczny sprzęt, przy pomocy którego możliwe jest przeprowadzenie dokładnej analizy struktury włosa. To pozwala na dokładne zdiagnozowanie problemu oraz właściwe leczenie. Specjalistyczny sprzęt daje też możliwość monitorowania postępów leczenia. W Polsce trychologia nadal jest specjalizacją mało znaną.

Niewielu pacjentów wie, że taka osoba zajmuje się zawodowo leczeniem problemów owłosionej skóry głowy, m.in. łupieżu czy łysienia androgenowego. To do niego należy w pierwszej kolejności się udać, gdy zaczną nam intensywnie wypadać włosy, a skóra głowy nieprzyjemnie swędzieć. Specjalista zaproponuje odpowiednie preparaty i omówi sposoby pielęgnacji włosów.

Dodaj komentarz