Cechy ubrań z wełny merynosów

Każdy wie mniej więcej czym charakteryzuje się odzież wykonana z naturalnej wełny. Kojarzy się ona z grubymi babcinymi swetrami, o które trzeba bardzo dbać, bo po wrzuceniu do pralki często zmniejszają się o połowę. Swetry drapią skórę, mechacą się i nadają się wyłącznie do noszenia w zimie – latem będzie w nich zdecydowanie zbyt ciepło.

Oryginalne ubrania wełniane

odzież z wełny merynosówNie można jednak wrzucać wszystkich rodzajów wełny do jednego worka. Jest wiele gatunków owiec od których można pozyskać wełnę. Poza standardową wełną owczą jest także wełna z owiec rasy merino. Takie owce żyją na terenie Nowej Zelandii w wysokich górach. Muszą się dostosować do zmiennych warunków atmosferycznych, do upałów w lecie i do mrozów zimą. Dzięki temu mają one niesamowite futro, które z łatwością można przerobić na wełnę i dalej na ubrania. Jaka jest unikatowa odzież z wełny merynosów? Dlaczego warto w nią zainwestować? Przede wszystkim koszulka czy sweter z wełny merino będzie bardzo cienki, ale ciepły. Koniec z grubymi, ciężkimi swetrami, które są niewygodne i krępują ruchu. Noszenie ubrań z wełny merynosów jest bardzo komfortowe o każdej porze roku, nawet latem.

odzież z wełny merynosówJako że wystarczy cienka warstewka tkaniny do uzyskania takiego samego efektu cieplnego, jak w przypadku odzieży z tradycyjnej wełny, to z wełny merynosów można tworzyć także bieliznę, skarpetki, czy odzież dla niemowlaków. Druga ważna cecha to delikatna faktura. Wełna merynosów nie drapie, nie podrażnia skóry, nie powoduje też alergii, co jest bardzo ważne dla osób skłonnyh do uczuleń. Dzięki temu noszenie ubrań z tej wełny jest bardzo przyjemne. Trzecia ważna kwestia to łatwość pielęgnacji. Ubrania merino można bez problemu prać w pralce. Nie będą się mechacić, nie skurczą się, ani nie odkształcą. Co więcej po praniu nie trzeba, a wręcz nie powinno się ich prasować. Wystarczy je równo rozwiesić na suszarce czy kaloryferze tak by nie były pogniecione i gotowe. Nawet jeśli gdzieniegdzie widać zabrudzenia to po założeniu ubrania nie będą one widoczne. To sprawia, że nie traci się cennego czasu na to, by utrzymać ubrania w dobrej kondycji. Dodatkowo, wełna nie pochłania wilgoci ani brzydkich zapachów np. potu, w związku z czym nie trzeba jej tak często prać jak innych ubrań.

Podsumowując, ubrania z wełny merynosów to zdecydowanie coś w co warto zainwestować. Co prawda cena takich ubrań sięga niekiedy kilkuset złotych, jednak jej zalety są niepodważalne. Odzież merino jest lekka, zapewnia komfort cieplny, nie brudzi się, nie wywołuje podrażnień skórnych i jest dobra nawet dla dzieci.

Dodaj komentarz