Bezbolesne leczenie zębów – prawda czy puste hasło reklamowe?

Wielu osobom gabinet stomatologiczny kojarzy się z bólem. Przykre doświadczenia z przeszłości lub strach przed cierpieniem nie zachęcają do odwiedzania dentysty. Od dawna słyszy się jednak, że wizyty u stomatologa mogą być całkowicie bezbolesne. To prawda czy kolejny tani chwyt marketingowy? Sprawdźmy.

Wizyta dentystyczna nr 1 – piaskowanie

Wizyta u stomatologa to doskonała okazja do wykonania różnych zabiegów profilaktycznych lub upiększających. Ładny uśmiech jest wizytówką człowieka, więc od czasu do czasu warto poddać się np. piaskowaniu zębów.

wizyta u dentystyJest ono zabiegiem, który wykonuje się w gabinecie. Polega na usunięciu osadu lub kamienia nazębnego mieszaniną wody i piasku dentystycznego. Zabieg nie jest bolesny, ale w jego trakcie może pojawić się dyskomfort w jamie ustnej, a przez kilka następnych dni część pacjentów odczuwa nadwrażliwość zębów. Aby zmniejszyć nieprzyjemne doznania, warto unikać gorących, zimnych lub bardzo słodkich potraw przez 4-5 dni. Po piaskowaniu zęby łatwo ulegają przebarwieniom. Po zabiegu nie należy przez kilka godzin pić barwiących napojów (kawa, herbata, czerwone wino, sok z czarnych porzeczek) i jeść artykułów spożywczych o intensywnych kolorach (buraczki, wiśnie, jagody, przyprawa curry).

Piaskowaniu zębów może poddać się większość pacjentów. Aby utrzymać uzębienie w dobrym stanie, wystarczą 2 zabiegi rocznie. Przeciwwskazaniami do jego wykonania są np. infekcje jamy ustnej, stany zapalne dziąseł i afty w aktywnej postaci.

Dzięki piaskowaniu spada ryzyko próchnicy a zęby wyglądają na bielsze i gładsze, co znacząco podnosi atrakcyjność uśmiechu.

Werdykt: piaskowanie nie boli. Część osób może odczuwać lekki dyskomfort lub czasową nadwrażliwość zębów, ale sam zabieg nie jest bolesny.

Wizyta dentystyczna nr 2 – wypełnienie ubytku

Zdarza się, że pomimo właściwej higieny zębów, pojawiają się w nich ubytki. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie zmiany próchniczej i wypełnienie miejsca po niej.

borowanie ze znieczuleniemBorowanie polega na oczyszczeniu zęba z próchnicy. Po jego zakończeniu następuje wypełnienie luki po ubytku, czyli założenie popularnej „plomby”. W ostatniej fazie zabiegu dentysta dokonuje szlifowania i polerowania, aby dopasować ją do zgryzu pacjenta. Dobrze założona i odpowiednio wygładzona jest całkowicie niewyczuwalna.

Borowanie należy do zabiegów o zmiennej bolesności. W przypadku niewielkich ubytków może być całkowicie bezbolesne, ale praca z dużą zmianą próchniczą zazwyczaj wiąże się z odczuwaniem przykrych dolegliwości. Jak można sobie z nimi poradzić? Najprościej jest skorzystać z jednej z dwóch poniższych metod:

• częste kontrole stanu uzębienia połączone z leczeniem nowo wykrytych, małych ubytków – leczenie niedużych zmian zazwyczaj nie boli. Małe lub płytkie zmiany próchnicze nie wymagają głębokiego borowania, więc pacjent nie cierpi podczas zabiegu.

• korzystanie ze znieczulenia – większość pacjentów może przed borowaniem poprosić stomatologa o znieczulenie. Preparat podawany w zastrzyku pozwala na bezbolesne leczenie zębów z ubytkami o różnej wielkości. Samo podanie znieczulenia nie należy jednak do przyjemnych i wiele osób obawia się dotkliwego ukłucia w dziąsło. W takich sytuacjach stomatolodzy stosują żel o miejscowym działaniu przeciwbólowym.

Osoby wrażliwe i delikatne mogą poprosić o znieczulenie podczas borowania nawet małych zmian. Uważa się, że podawany preparat pozwala nie tylko uniknąć cierpienia na fotelu dentystycznym, ale także znacząco poprawia komfort pacjenta podczas wizyt oraz redukuje jego strach.

Werdykt: borowanie jest zabiegiem dentystycznym o zmiennej bolesności. Leczenie małych lub płytkich ubytków z reguły nie powoduje cierpienia. Bardziej wrażliwi pacjenci mogą korzystać ze znieczulenia podczas każdej wizyty połączonej z borowaniem, o ile lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do jego zastosowania.

Wizyta dentystyczna nr 3 – kontrola stomatologiczna

Na kontrolę dentystyczną warto chodzić mniej więcej co pół roku. Trwa ona zazwyczaj kilka minut i polega na ustaleniu stanu uzębienia pacjenta. Lekarz dokładnie przygląda się zębom i zaznacza w karcie:

• zęby zdrowe,
• zęby posiadające wypełnienia,
• zęby wymagające leczenia,
• puste miejsca po usuniętych zębach.

kontrola u dentystyW trakcie przeprowadzania kontroli stomatolog może posługiwać się zestawem diagnostycznym, składającym się z narzędzi ułatwiających ocenę stanu każdego zęba. Z reguły dentysta posiłkuje się wtedy lusterkiem stomatologicznym i sondą (zgłębnikiem). Zgłębnik ma postać trzonu z ostrą końcówką, którą lekarz bada twardość i spoistość tkanek zęba. Dzięki temu może ocenić, czy znajduje się w nim zmiana próchnicza czy niegroźne przebarwienie.

Werdykt: kontrola stomatologiczna zazwyczaj nie powoduje cierpienia. Lekarz może zgłębnikiem dotknąć bolesnej zmiany próchniczej, ale zdarza się to rzadko i trwa ułamek sekundy. Dokładna ocena stanu uzębienia jest niezbędna w celu ustalenia kolejności ważnych dla pacjenta zabiegów oraz zaplanowania kolejnych wizyt.

Leczenie zębów bez bólu

Na podstawie przytoczonych przykładów można uznać, że znakomita większość wizyt stomatologicznych obywa się już bez bólu. Część zabiegów nie powoduje przykrych doznań, inne charakteryzują się zmienną bolesnością, a pozostałe mogą być przeprowadzane z zastosowaniem skutecznego znieczulenia. Obecnie pacjenci nie muszą już obawiać się cierpienia na fotelu dentystycznym. Nowoczesne metody leczenia zębów redukują ból do minimum, co znacząco poprawia komfort i zmniejsza strach przez wizytami u stomatologa.

Dodaj komentarz